close
تبلیغات در اینترنت
احساس آرام - 5

در اینکه هرکدام از ما آدمها منحصر به فرد هستیم هیچ شکی نیست . در اینکه هرکدام از ما نیرو و قدرت های استثنایی در وجودمان نهفته است ، هیچ تردیدی وجود ندارد ، اما گاهی ما آدمها این نکته را فراموش می کنیم و خود را در معرض مقایسه با دیگران قرار میدهیم. 

بلایی که سر آدمی ، هنگام مقایسه کردن خود با دیگران می آید ، گاهی غیر قابل جبران است. 

بطور یقین هرکدام از ما ، دارای استعداد ها و توانایی ها و امتیازاتی هستیم. دیگران هم همینطور. آنها هم دارای امتیازات و توانایی هایی منحصر به فرد هستند. اما موضوع نگران کننده این است که اکثر مواقع ما خودمان را با دیگران مقایسه کرده و به کلی تمام توانایی ها و استعدادهایمان را نادیده میگیریم.

این خاصیت قیاس است. وقتی خودتان را با کسی مقایسه میکنید ، آنگاه تمام توانایی ها و استعدادهای شما پنهان میشوند.

تمام ما آدمها ، در بعضی موارد و موضوعات باهم اشتراک داریم. مثلا راه رفتن ، دیدن ، حرف زدن ، تحصیل کردن ، کار کردن ، ورزش کردن ، و خیلی چیزهای دیگر.

با وجود این ، گاهی اوقات انگار ما دلمان نمیخواهد این امتیازات را در دیگران برجسته تر ببینیم. یا اینکه دلمان میخواهد از دیگران یک سرو گردن بالاتر باشیم. 

هروقت این احساس ، تمایل به بالاتر بودن ازدیگران در ما ، ایجاد بشود ، دقیقا" همان وقت است که مقایسه ی ذهنی ما با دیگران بوجود آمده است. یعنی مقایسه کردن خود با دیگران ، زمینه این تفکر را فراهم میکند که چرا دیگران از من سرتر هستند. تفکر مقایسه کردن خود با دیگران ، شرایطی را ایجاد میکند که ما فقط نقاط قوت دیگران را ببینیم . در مقابل در خودمان فقط ضعف و ناتوانی خواهیم دید. 

مقایسه کردن خود با دیگران ، موجب میشود که تمام توانایی هایی ما فاکتور گرفته شود و ما دیگر از داشته هایمان لذت نبریم . فقط چیزهایی را خواهیم دید که در دیگران وجود دارد و در ما نیست. این بزرگ نمایی داشته های دیگران زمانی ایجاد میشودکه ما دیگر داشته های خودمان را نمی بینیم...

ادامه...

 

وقتی سخن از جادو و جادوگر به میان می آید ، ناخودآگاه به یاد جادوگران داستان ها و فیلم هایی که دیده اید خواهید افتاد و کارهای خارق العاده ای که ، از عهده انجام همه بر نمی آمد و آنها با آن عصا یا جاروی معروفشان انجام می داند.

علت متمایز شدن جادوگر ، از افراد دیگر در ذهن شما ، کارهای خارق العاده ای است که انجام می دهد. کارهایی که به ظاهر از حیطه  قدرت معمولی ما آدمها خارج است . یک قدرت مافوق  بشری که میتواند کارهایی که حتی ما قادر به تصور کردنشان نیستیم  را به انجام برسانند. یا  کارهای بسیار سختی که ممکن است برای ما بسیار طاقت فرسا باشد براحتی و مثل،  آب خوردن ، انجام بدهند. لذت و هیجان کار یک  جادوگر هم  دقیقا" در همین است که ما را دچار نوعی ترس و دلهره و شوک خفیف و به یک تعجب خیلی جدی وا میدارد.

کار جادوگر در واقع غیر معمول و غیر معقول به نظر می رسد . به همین خاطر تعجب ما را ایجاد میکند. کاری که به نظر با عقل سلیم ، مغایرت دارد. 

سالیان سال بود که آدمها نمی دانستند که هرکدام از آنها خودشان یک جادوگر هستند و یک عصای جادویی دارند. سالیان سال طول کشید تا بشر بتواند به این درک و باور برسد که خودش هم میتواند جادو  کند. میتواند اتفاق و حوادث زندگی خود را به هر شکلی که دوست دارد ، بوجود بیاورد. 

انسان موجود بسیار پیچیده ای است . قدرت های خاص و خارق العاده ای در او وجود دارد. دانشمندان به مقدار خیلی کمی ، توانسته اند به این نیروها دسترسی پیدا کنند و آنها را مورد بررسی قرار بدهند و در نهایت دراختیار همگان قرار بدهند.

اما این توانایی ها آنقدر گسترده و پیچیده هستند که براحتی نمیتوان آنها را درک کرد و در زندگی خود بکار برد. هرچند دانشمندان تکنولوژی فکر و علوم متافیزیک ، همواره تلاش کرده اند تا این مطلب را به گونه ای ساده و قابل فهم به همه انتقال بدهند اما باز هم خیلی ها از درک آن عاجز و ناتوان مانده اند. 

و دلیل این حرف هم ، زندگی و نوع ارتباط گاها" ناهماهنگ و غلط و غیر منطقی ، بین بعضی از آدمهاست. 

بطور کلی ما به سه گونه به اطرافیان خود نگاه میکنیم. 

اول  : نگاه ما به خدا است .

دوم : نگاه ما به خودمان است . 

سوم : نگاه ما به کائنات عالم می باشد.

به عبارتی تمام اتفاقات زندگی ما آدمها در این سه نگاه خلاصه شده است. 

نگاه ما به خدا ، همواره باید  نگاهی توام با درخواست باشد . خدای مهربان بینهایت بخشنده است. او منبع تمام دارائی ها ، خوبی ها و ثروت است . 

اکثر اوقات ما به خداوند به عنوان ، فقط یک آفریننده و  ناظر نگاه میکنیم. درحالی که خداوند مهربان خود بارها فرموده است که از من بخواهید تا من به شما بدهم. گویی خداوند دوست دارد که ما آدمها دائما" در قالب جملات و سخنان ، از او تقاضا کنیم و خواسته هایمان را عنوان نمائیم. 

جملاتی که در قالب دعا ، به کار می بریم ، از اهمیت خاصی برخوردار هستند. علت مقدس بودن دعا در آن است که همواره از عبارات و  واژه های زیبا و مثبت در آنها استفاده میشود. به عبارتی ، مثبت بودن ، مقدس شمرده میشود. هر چیز مقدسی هم در محضر خداوند قابل ارزش و اهمیت است . 

دلیل مقدس بودن دعا ، نوع و شکل واژه ها و کلماتی است که در آنها بکار میرود. هر کلمه و جمله ای ، دارای قدرتی است. دارای تاثیری بخصوص است .

کلمات ، نیرو و انرژی خاصی دارند. از جایگاه خاصی برخوردار می باشند. در دعا،  هر کلمه ، مسیر و هدفی خاص را دنبال می کند. 

در هنگام بیان کلمات در هنگام دعا ، ارتباطی خاص بین این کلمات و کائنات و  خداوند برقرار میشود. 

اما آیا فقط هنگام دعا کردن این قدرت جادویی به کلمات داده میشود؟ قطعا" اینطور نیست. خداوند همیشه حضور دارد. درحالی که ما فقط به خداوند به عنوان آفریننده مهربان و یک ناظر نگاه میکنیم ، خود خداوند ، خود را شریک ما میداند و همواره در کنار ماست.

ادامه ...


 

آیا شما هم از آن دسته افرادی هستید که، در هنگام بحث و گفتگو با دیگران ،به شدت سعی میکنید که حتما" نظر و عقیده خود را به اثبات برسانید؟

و تا زمانی که نظرتان را به کرسی ننشانده اید دست از تلاش بر نمی دارید؟

میخواهم بگویم که یکی از مهمترین عواملی که احساس آرام شما را از بین می برد و آرامش را از شما سلب می کند ، این تلاش بی مورد است که  گاهی همه ما ناخودآگاه یا آگاهانه به آن دست می زنیم.

اگر آرامش برایتان مهم است ، سعی کنید اولا" وارد هیچ بحث و گفتگویی که نتیجه ای  ندارد نشوید ،مخصوصا" اگر بدانید که آخرش به ناراحتی و دلخوری منجر میشود.

گاهی ما تلاش میکنیم به طرف  مقابلمان بفهمانیم که، درحال اشتباه کردن است . ابتدا چند بار نظر خود را مطرح می کنیم ،از راه های مختلف وارد میشویم و گاهی با کنایه و مستقیم حرف می زنیم  و وقتی می بینیم که طرف مقابلمان قصد قبول کردن آنرا ندارد ، آنگاه با شدت و حرارت بیشتری سعی در قبولاندن آن مطلب و موضوع را داریم.

شما ممکن است ، منظورتان،  روشن کردن طرف مقابلتان باشد و سعی کنید به او بفهمانید که درحال اشتباه کردن است. اما طرف مقابل شما در این وضعیت ، یعنی زمانی که درحال مجادله و بحث هستید و شما را در جایگاه مقابل خود می بیند و  به نوعی  شما را حریف خود می پندارد ، اصلا" همچین تفکر و عقیده ای ندارد . اصلا" فکر نمی کند که شما میخواهید او را آگاه  نمائید ، چون رفتار و نوع گفتار شما هم آنگونه نیست که ، چنین تصوری را برایش القاء نماید . پس نه تنها شما در این نظر خود موفق نمی شوید ، بلکه باعث دلخوری طرف مقابلتان هم میشوید و باعث میشود از گفتگوی با شما یک تجربه تلخ و ناخوشایند به یادش بماند.

ما ،همیشه ، نه آموزگار هستیم و نه معلم و نه استاد دانشگاه ، و دیگران هم احیانا" شاگران کلاس ما نیستند ، که ملزم باشیم حتما" و لزوما" مطلبی که به نظرمان درست می رسد به ایشان بفهمانیم و مجبورش کنیم که آنرا قبول کند و به حافظه خود بسپارد. ما این اجازه را نداریم که سعی در القاء کردن مطالب مورد نظرمان به دیگران را داشته باشیم. ما فقط اجازه داریم نظرمان را ابراز نمائیم. اگر پذیرفته شد که هیچ و اگر هم نشد ، دلخوری و ناراحتی و ادامه بحث و ایجاد جدل ، غیر عقلانی به نظر خواهد رسید.

همانگونه که ما هنگام گفتگو و بحث با دیگران ، همواره و معمولا" خود را محق و حق به جانب می دانیم ، دقیقا" دیگران هم همین حس را دارند. دیگران هم دوست دارند که نظرشان مورد قبول واقع بشود. دیگران و ما دوست نداریم که نظرمان براحتی  مردود اعلام بشود . دوست داریم مورد تائید واقع بشویم.

آدمها همواره نگران و ترس از ضعیف و ناتوان شدن دارند. انسان همواره از پیری می ترسیده و وقتی پای سن و سال به میان می آید ، چه زن و چه مرد ، نگرانی و استرس به سراغشان می آید. هیچ زن و مردی دوست ندارد سنش بالا برده بشود. حتی وقتی زن یا مردی به سنین بالای شصت سال رسیده اند هم ، اصلا" دوست ندارند در مورد سن آنها گفتگو بشود. آدمها دوست ندارند افزایش سن آنها در معرض دید و کانون توجه باشد، زیرا افزایش سن را با ناتوانی و ضعف همراه می دانند. 

در سنین بالاتر، ضعف حافظه و آلزایمر و ناتوانی جسمی و افسردگی و استرس و تنهایی و خیلی چیزهای دیگر که گاهی گریبانگیر خیلی از افراد سالخورده می شود باعث شده تا معمولا" از پیری بترسیم. درحالی که اگر پیری و کهنسالی ، درست مدیریت شود ، قطعا" دورانی بسیار ارزشمند و مفید میتواند باشد مانند دوران میانسالی و یا حتی جوانی . 

ادامه...

کانال احساس آرام را در تلگرام دنبال کنید

پنل کاربری

نام کاربری :
رمز عبور :
نام کاربری :
رمز عبور :
تکرار رمز :
ایمیل :
نام اصلی :
کد امنیتی : * کد امنیتیبارگزاری مجدد