loading...

نقش احساس آرام در ضمیرناخودآگاه و کائنات

با احساس آرام و مثبت می توان کیفیت اتفاقات زندگی را به بهترین شکل ممکن تجربه نمود

محمد صاحبی بازدید : 434 دوشنبه 24 دي 1397 نظرات ()

 

شما از زمانی که متولد می شوید ، از طریق گوش هایتان ، کلمات و واژه هایی را دریافت میکنید. از طرف پدرو مادر و برادر و خواهر و معلم ها و دوستانتان و خیلی های دیگر که نیاز به نام بردن آنها نیست. بایگانی ذهن شما مملو از کلمات و واژه های مختلف است . کلمات و واژه هایی که هرکدام معنی و مفهوم خاصی برای شما دارند. 

هرکدام از ما آدمها ، برداشتی متفاوت از معنی واژه ها و کلمات و اصطلاحات داریم. با اینکه هر  واژه  یک معنی ثابت و کلی دارد اما برداشت و استنباط هرکدام از ما ممکن است با دیگری تفاوت داشته باشد. همانگونه که اشاره شد شما از بدو تولد شروع به آموختن میکنید. آموختن و به خاطر سپردن . بسیار مهم است که کودک از ابتدا چگونه با واژه ها آشنا شود. بیان کلمات و  واژه ها ، و تفسیر و توضیح معانی آنها برای کودک ، بسیار مهم است زیرا که این معانی در ذهن کودک ، بایگانی میشود و قرار است در آینده و سنین بالاتر ، از این معانی برداشت های خاصی بکند که ممکن است مسیر زندگی اش را تغییر بدهد.

 

 

گاهی اوقات ممکن است ما کلمات و واژه هایی را به کار ببریم و موجب دلخوری و رنجش خاطر کسی بشویم ، سپس به طرف مقابل بگوییم  که ما اصلا" منظور و قصدمان از بیان آن  واژه و مطلب ، آن چیزی نبوده که شما برداشت کرده اید. 

به  واقع ممکن است چنین باشد. شما منظوری ندارید و قصد ناراحت کردن طرف مقابلتان را ندارید  اما ، ایشان برداشت خاص خود را دارد و این همان برداشت و استنباطی است که ایشان از دوران کودکی و سنین پایین تر با آن آشنا شده است. وقتی معنی کلمه و واژه ای را به وی گفته اند ، به همراه آن توضیحی در مورد آن داده اند که برای این شخص برداشتی با این مضمون ایجاد نموده است. 

دانشمندان تکنولژی فکر،  تاکید میکنند که ما آدمها باید به شدت  مراقب آنچه که می شنویم باشیم. ما اجازه  نداریم هر واژه  و اصطلاح و جمله ای را از هرکسی بشنویم. تاثیر کلمات و واژه ها ممکن است به ظاهر آنقدر حائز اهمیت به نظر نرسد اما اهمیت این موضوع زمانی روشن میشود که ما بدانیم ، این کلمات و واژه ها ، در پس خود ، معانی و برداشت هایی خاص برای ما دارد. 

همانگونه که قبلا" هم گفته شد ، ما هر پیامی را که از طریق ضمیرخودآگاه ( حواس پنجگانه ) و ارتعاشات فکری ، دریافت میکنیم ، بلافاصله  به ضمیرناخودآگاه خود انتقال می دهیم  . ضمیرناخودآگاه ، یک کپی از آن پیام را که ممکن است یک فایل صوتی یا یک تصویر عکس یا  یک کلیپ ویدیویی باشد ، در خود ذخیره کرده و بایگانی میکند و نسخه اصلی را برای کائنات و به جهت اجرایی شدن ،  ارسال میکند. 

پس ضمیرناخودآگاه ما بزرگترین بایگانی فایل های صوتی و تصویری دنیا را در اختیار دارد....هرکدام از این پیام ها ، معنی خاصی دارد. یک معنی عمومی و یک معنی اختصاصی برای خود ما . به عنوان مثال : به شخصی در کودکی ، این چنین القا کرده اند که واژه ، ساکت شو  ، کلمه و واژه خوبی نیست. نوعی بی احترامی در آن وجود دارد  و  نباید ما کاری بکنیم که کسی به ما بگوید ساکت شو !. لذا  در کودکی یک  معنا و برداشت غلط از این  واژه در ذهن آن شخص ایجاد کرده اند. سالیان بعد ، هروقت این شخص ، حتی وقتی بزرگتر شده و وارد اجتماع میشود   باز  هم ، وقتی واژه " ساکت " را می شنود ، بلافاصله آن برداشت و معنی که در کودکی در ذهنش تداعی شده ، از ضمیرناخودآگاهش بیرون کشیده شده  و به وی این معنی را میرساند که ، شخصی درحال توهین کردن به ایشان است. درحالی که ، واژه ساکت ، به معنی سکوت و بی سروصدا ماندن است. اما در بایگانی ضمیرناخودآگاه این شخص، این چنین برداشت و مفهمومی ایجاد شده .

تمامی کلمات و واژه ها چنین هستند. یک معنی کلی دارند و یک معنی اختصاصی در ذهن ما. وقتی کسی جمله یا عبارتی را خطاب به ما بیان میکند ، گذشته از اینکه آن جمله و کلمه ، چه معنی  کلی و عمومی دارد ، آن کلمه و واژه ها ، بلافاصله از بایگانی ضمیرناخودآگاه ما بیرون کشیده میشود و تعریف و برداشت خاص ما ، از آن واژه ، ارائه می گردد. 

ممکن است طرف مقابل ما ، اصلا" قصد ناراحت کردن ما را  نداشته باشد  و بدون منظور حرفی را بزند ، اما ضمیرناخودآگاه ما ، یک تعریف و برداشت خاص خودش را دارد و به گونه ای به ما گوشزد میکند که معنی این واژه در اینجا این است. همانگونه که از نام ضمیرناخودآگاه معلوم است ، بدون اختیار و اراده ، کارهایش را انجام میدهد ، بدون اراده وکنترل ، یک معنی خاص را ارائه کرده و در ادامه ، احساسی متناسب با آن در ما ایجاد میکند. احساسی که میتواند موجب خراب شدن حال ما شده یا اینکه باعث  خوشحالی ما بشود. 

احساسی که در ما بخاطر شنیدن آن جمله و یا واژه ایجاد میشود ، بلافاصله به کائنات انتقال پیدا میکند. کائنات هم موظف هستند کیفیت اتفاقات زندگی ما را به گونه ای تنظیم کرده و رقم بزنند که متناسب با آن احساس خوب یا بد باشد. 

پس به شدت مراقب آنچه می شنوید باشید. درست است که ضمیرناخودآگاه شما بصورت مستقیم در اختیار و کنترل و اراده شما نیست ، اما گوش هایتان در اختیار خودتان است و میتوانید تصمیم بگیرید که چه چیزهایی را بشنوید و چه چیزهایی را نشنوید. ورودی گوش های شما با خودتان است. این شما هستید که تصمیم می گیرید ، چه واژه هایی را بشنونید و یا نشنوید. 

ممکن است بگویید ، گاهی ما ناخواسته در معرض شنیدن مطالب و عباراتی قرار میگیریم و به ناچار باید در آن محل حضور داشته باشیم. در این صورت آیا میتوانیم گوش هایمان را بگیریم؟ یا به طرف مقابل بگوییم از ادامه دادن حرفش خودداری نماید؟

پاسخ این سوال را از زبان استاد ارجمند دکتر علیرضا آزمندیان می شنویم.

سالها قبل که در یکی از سمینارهای ارزشمند ایشان شرکت کرده بودم ، این سوال را با ایشان مطرح کردم. 

پرسیدم ، در یک مکالمه ، طرف مقابل ممکن است پدر یا مادر و یا برادر و خواهر بزرگتر ما باشد و ما نتوانیم بصورت مستقیم به وی گوشزد کنیم که  این صحبت و بحث اصلا " زیبا نیست و میتواند به روحیه و روان ما صدمه وارد کند  ، در این گونه مواقع چه باید کرد؟

ایشان فرمودند : باید موضوع صحبت را عوض کنید. مثلا" با بیان یک خاطره از گذشته ، مثل یک دور همی سیزده بدر یا تعطیلات ، مسیر صحبت های ایشان را تغییر بدهید. و به این ترتیب  اجازه ندهید که آن موضوع منفی ، همچنان در جریان باشد و گوش های شما آنها را دریافت کند.

 

بارها برای خودم پیش آمده که شخصی بزرگتر که احترام ویژه ای برایش قائل بودم ، در مسیر صحبتی منفی قرار گرفته و حس کردم ادامه این بحث و شنیدن آن مطالب میتواند حال مرا خراب کند ، لذا با بیان یک خاطره قدیمی یا مطرح  کردن یک موضوع متفاوت ، به نوعی سریع ، مسیر بحث را تغییر داده ام. 

شما هم از این فرمول استفاده کنید و هرگز اجازه ندهید کسی سخنان و واژه هایی منفی و ویرانگر به شما تحویل بدهد. اجازه ندهید گوش هایتان ، مطالبی را دریافت کنند که وقتی به ضمیرناخودآگاهتان رسید ، حال شما را خراب کرده و کیفیت اتفاقات زندگی اتان را دگرگون نماید.

به یادداشته باشید که ضمیرناخودآگاه شما ، از هر واژه و عبارتی ، تعریفی خاص برای  خودش در بایگانی خود دارد. 

وقتی براحتی به دیگران اجازه میدهید هر آنچه را که دلشان میخواهد برای شما به زبان بیاورند ، آنگاه در واقع با دستان خودتان کیفیت اتفاقات آینده زندگی خود را خراب میکنید. 

و دقیقا" بخاطر همین است که ما گاهی از شنیدن بعضی از حرفها ، به شدت ناراحت می شویم و از کوره در رفته و عکس العمل بدی از خود نشان میدهیم. علی الرغم اینکه ممکن است طرف مقابل ما منظور بدی نداشته باشد. 

با شنیدن سخنان و حرفهای منفی و ناامید کننده که در ما تاثیر بدی میگذارند در واقع برنامه ریزی برای خراب شدن کیفیت اتفاقات زندگی ما در آینده فراهم شده و به نوعی سرنوشت ما تحت تاثیر قرار میگیرد. 

با آدمهایی برخورد و مراوده داشته باشید که همواره از سخنان مثبت و خوب استفاده می کنند.آنها با بیان جملات مثبت ، بهترین خاطره ها و معانی و برداشت ها را از ضمیرناخودآگاه شما بیرون کشیده و موجب میشوند تا احساس خوبی داشته باشید. احساس خوب شما به کائنات منتقل شده و کائنات موظف خواهند بود کیفیت اتفاقات آینده زندگی شما را به گونه ای زیبا و دلخواه شما رقم بزنند.


ارسال نظر برای این مطلب

نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی
تبلیغات
Rozblog.com رز بلاگ - متفاوت ترين سرويس سایت ساز
درباره ما
هدف از ایجاد این وبلاگ آن است که خوانندگان گرامی همواره با ایجاد یک احساس آرام و مثبت ، کیفیت اتفاقات زندگی خود را در آینده ، به بهترین شکل ممکن تجربه نمایند. زیرا که در این جهان هیچ رویدادی تصادفی نیست و تمام اتفاقات زندگی ما نتیجه احساسات مثبت یا منفی ماست.
اطلاعات کاربری
نظرسنجی
از مطلب های سایت راضی هستید ؟


آمار سایت
  • کل مطالب : 81
  • کل نظرات : 23
  • افراد آنلاین : 3
  • بازدید امروز : 106
  • باردید دیروز : 122
  • بازدید ماه : 9,708
  • بازدید سال : 80,358
  • بازدید کلی : 2,657,735